Challenge Week 2020

This week is Challenge Week. If you are in Year 7, 8 and 9 you will have the chance to go beyond the normal curriculum and develop your creativity, ingenuity, and practical skills. Each day you will have a choice of 8 exciting activities and there is the chance of winning some brilliant prizes. Are you ready for the challenge?

Congratulations to our overall winner Tom Peskett, well done!!

During Challenge Week, The Forest School collaborated with Rendel Ltd  to give the opportunity to two students to win a £20 Amazon gift card.

Rendel is an international design and engineering firm providing solutions to international contractors and clients on major engineering and construction projects worldwide.

They specialise in complex civil and structural engineering solutions and their extensive project portfolio includes internationally recognised projects such as Thames Barrier, High Speed 2 and Abu Dhabi 3rd Crossing

Vardaman Jones, Managing Director

“Science Technology Engineering and Math are fundamental to everything that we do at Rendel, we are committed to inspiring future generations to becoming Engineers so that they can have a positive influence on the future of the built environment.

The spaghetti bridge competition draws on many of the key skills required in real world engineering from structural analysis, sustainable use of materials to aesthetic appreciation.  I would like to congratulate all of those that took part in the competition this year, especially our two winners, and look forward to further collaboration with the school and its students”

Congratulations to Max and Archie Redford, they win the prize for the Lightest Bridge to Carry the required Load and to Jacob Sunderland, he won the prize for the Bridge to carry the heaviest Load.

                         IMG 2418          IMG 2421

Monday 6 July

Please see the 8 challenges below

All the resources and more information can be found on Show My Homework
Here are the winner and runners up for each challenge, click on the students name to have a look at their challenge!

The winning entry for each community:

Branson- Ben Hudson

Dyson- Ethan Lockyer

Hawking- Henry Davison

Marconi- Daniel Parfitt

1- Advertising a Scientific Discovery


Winner - Daniel Parfitt

Runners up - Thomas Peskett and Leo Hall

2- Build your own calculator.


Winner - Henry Davison

Runners-up - Dominic Barber and William Jackson


3- Coat of Arms

Winner- Zac Robinson 

Runners up - Jacob Pollard and Reece Harmer


4- Coding

Winner - William Radford

Runners up - Sean Springett and Alexander Bosman


5- International Artwork Challenge

Winner - Lorcan Farrell

Runners up - Sam Mockett and Connor Brennan- A recommendation go to Joseph Miles


6- Poetry Slam

Winner - Ben Hudson

Runners up - Jake Davis and Tom Peskett


7- Taskmaster GPS Challenge

Winner - Connor Brennan

Runners up - Harry Davison and Archie Redford


8- The Greatest Showman Challenge

Winner - Ethan Loskyer

Runners up - Rhys Slee and Oliver Thorn

Tuesday 7 July

Please see the 8 challenges below

All the resources and more information can be found on Show My Homework.

Here are the winner and runners up for each challenge, click on the students name to have a look at their challenge!

The winning entry for each community:

Branson- Eric Trinidad

Dyson- Oliver Menhennett

Hawking- Harrison Stark

Marconi- Tom Peskett

1- Ordinance Survey Selfie Challenge

Winner - Ben Campbell

Runners up - Henri Davison and Eric Trinidad


2- Design and Model Challenge

Winner - Dominic Barber

Runners up - Elliott Nelson and Liam Watts


3- Making a Face Mask

Winner - Harrison Stark

Runner up - James Horswell and Frankie Powell


4- Eurovision at Forest

Winner - Milo Gellibrand

Runner up - Matteo Franchina and Archie Francis


5- Game Design

Winner - Ben Hudson

Runners up - James Brinksworth and Jacques Harding


6- Build a Chair

Winner - Oliver Menhennett

Runners up - Jack Clarke and Robin Packer


7- The Mystery of Stonehenge

Winner - Tom Peskett

Runners up - Matthew Harrison and Harry Ashby


8- Spaghetti Bridge

Winner - Kyle Mac Robert Smith

Runners up - Daniel Harrison and Riley Nelson

Wednesday 8 July

Please see the 8 challenges below

All the resources and more information can be found on Show My Homework

Here are the winner and runners up for each challenge, click on the students name to have a look at their challenge!

The winning entry for each community:

Branson - Robin Packer

Dyson - Max Redford

Hawking - Maxim Robinson

Marconi - Daniel England

 

1- Rebuilding Berlin

Winner - Lorcan Farrell

Runners up - Allessandro Cavallo and James William


2- Garden Olympics

Winner - Samuel Akers

Runners up - Joe Pollen and Alex Nikolov


3- Origami

Winner - Robin Packer

Runners up - Lorcan Farrell and Eric Trinidad


4- Mini Ecosystem Documentary

Winner - Billy Soffe

Runners up - Adam Lancaster and Maxim Robinson


5- Pinball

Winner - Max Redford

Runners up - Adam Hepburn and Ben Carpenter


6- Science Show

Winner- Daniel England


7- Hourglass Timer

Winner - Francis Ellis

Runners up - Connor Brennan and Robert Reid


8- Music Video

Winner - Henry Eagles

Runners up - Lex Cornish and Matteo Francina

Thursday 9 July

Please see the 8 challenges below

All the resources and more information can be found on Show My Homework

Here are the winner and runners up for each challenge, click on the students name to have a look at their challenge!

The winning entry for each community:


Branson: Zac Bull
Dyson: Matteo Franchina 
Hawking: Matthew Moss 
Marconi: Daniel Harrison
 

1- Ready Steady Cook

Winner - Liam Watts

Runners up - Leon Lukose and Ethan Mason

2- Calendar Entry

Winner - Tom Peskett

Runners up - Alex Nikolov and Kieran Traynor

3- Les Mills Grit Challenge

Winner - Zak Bull

Runners up - Francis Ellis and Kyle Mac Robert Smith

4- Zombies

Winner - Matthew Moss

Runners up - Dylan Drury and Samuel Cox

5- Chocolate Challenge

Winner - Ben Hudson

Runners up - Alex Maynard and Seb Cross-Street

6- Japanese Carp (Koinobori)

Winner - William Parker

Runners up - Harry Barham and Benjamin Carpenter 

7- Egg Drop Challenge

Winner - Daniel Harrison

Runners up - William Jackson and Herbie Batchelor

8- Stage Combat

Winner - Matteo Franchina

Friday 10 July

Please see the 8 challenges below

All the resources and more information can be found on Show My Homework

Here are the winner and runners up for each challenge, click on the students name to have a look at their challenge!

The winning entry for each community:

Branson - James Knight

Dyson - Francis Ellis

Hawking - Joe Bovan

Marconi - Dominic Barber

1- Virtual Art

Winner - Oscar Majoram

Runners up - Ben Carpenter and Leo Hall

2- Les Mills Hip Hop Session

Winner - Joe Bovan

3- Comic Creations

Winner - Ezra White

Runners up - Lorcan Farrell

4- Food Flag Challenge

Winner - Dominic Barber

Runners up - Eric Trinidad and Hayden Lavington

5- Volcano

Winner - Allessandro Cavallo

Runners up - Archie Redford and Hayden Myall

6- Horsham 2020 Project

Winner - James Knight

Runners up - Sam Gordon and Zac Harvey

7- Model of the Human Body

Winner - Thomas Peskett

Runners up - Henry Rooney and Reece Harmer

8- The Great British Challenge Week

Winner - Francis Ellis

Runners up - Ethan Lockyer and Alain Shibu